Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Z tej okazji co roku, 21 lutego, na całym świecie podejmowane są różne akcje, których celem jest ochrona języków oraz zwrócenie uwagi na języki ginące. Zachęcamy uczniów Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu
do włączenia się w obchody tego wydarzenia.
- Konkursy:
- Konkurs ortograficzny (dyktando) dla klas IV-VIII – o szczegółach poinformują nauczyciele jęz. polskiego podczas zajęć.
- Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima – klasy I-III (dowolna technika w formacie A4 z adnotacją: imię i nazwisko ucznia, klasa, tytuł ilustrowanego wiersza). Prace składamy w szkolnej bibliotece do końca lutego.
- Plakat inspirowany hasłem „Stop wulgaryzmom” lub „Poprawna polszczyzna” (do wyboru) dla klas IV-VIII (format A3 lub większy, technika dowolna, pracy można nadać dowolne hasło, które zachęca do stosowania poprawnej polszczyzny lub przestrzega przed używaniem wulgaryzmów). Prace składamy w szkolnej bibliotece do końca lutego.
II. Przygotowujemy tablicę z gwarą uczniowską. Uczniowie mogą umieszczać na niej słowa funkcjonujące w potocznym języku młodzieżowym wraz z ich objaśnieniem. Format kartki A4 – mile widziana ilustracja, ale nie jest wymagana. Prace składamy w szkolnej bibliotece do końca lutego.
III. Ogłaszamy również konkurs na najładniejszy zeszyt – w każdej z klas nauczyciele języka polskiego/nauczania zintegrowanego nagrodzą oceną bardzo dobrą ucznia, który najbardziej dba o estetykę zeszytu/zapisu. Zwycięski zeszyt zostanie ozdobiony dedykowaną na tę okazję naklejką.