„Muzyka - to najlepsza towarzyszka i opiekunka nasza. Bez niej myśl nie miałaby skrzydeł. (...) A gdy dusza boli – muzyka występuje jako dobra siostra”. (S. Żeromski)
O zawiłych, trudnych i pełnych poświęcenia drogach do naszej wolności wiemy wszyscy. Nasza historia to niestety nie tylko czasy pokoju. Zabory, powstania, więzienie, zesłania i wojny… Ale Polacy nie ustawali w działaniach mających za cel przybliżenie nadejścia upragnionego wyzwolenia. Przelewali krew, mając Ojczyznę i nadzieję w sercach, a otuchy często dodawały im żołnierskie pieśni. Napisane „ku pokrzepieniu”, czy na pamiątkę wydarzeń i bohaterów, wszystkie piękne i wzruszające. Z przyjemnością wysłuchaliśmy ich w wykonaniu najmłodszego pokolenia, które udowodniło, że patriotyczne wartości są mu bliskie. Okazją ku temu był II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej, który odbył się 15 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ojrzeniu.
Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu– p. Iwona Ostrowska, która na wstępie powitała gości: Wójta Gminy Ojrzeń – p. Zdzisława Mierzejewskiego, który objął Patronatem to muzyczne wydarzenie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młocku – p. Elżbietę Adamiak, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kraszewie – p. Łukasza Kozłowskiego, Kierownik GOPS-u w Ojrzeniu – p. Małgorzatę Węgier, byłą Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu – p. Mariannę Jeskie, Dyrektora GBP w Ojrzeniu – p. Dariusza Kucińskiego oraz Członków Dziennego Domu „Senior+”, którzy licznie zaszczycili organizatorów swoją obecnością. Pani Dyrektor przedstawiła w tym miejscu członków Jury, w skład którego weszli nauczyciele muzyki ze wszystkich szkół naszej gminy – p. Agatę Buczek, p. Katarzynę Czerwińską, p. Tomasza Sadkowskiego oraz p. Łukasza Juszkiewicza – wokalistę, kompozytora, trenera wokalnego, właściciela szkoły wokalnej.
Ponownie w stare szkolne progi zawitali Absolwenci rocznika 2020 – Alicja Tetkowska i Adam Tobolski, którzy w 2019 r. zostali zwycięzcami I Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej.
Na koniec tej części p. Dyrektor powitała artystów i życzyła im powodzenia. Następnie przyszedł czas na prawie półtoragodzinne prezentacje solistów i grup wokalnych, którzy przybliżyli zebranym zarówna tak znane i podziwiane pieśni jak „Białe róże”, „Piechota”, „Biały krzyż”, jak i równie wzruszające, ale współczesne utwory: „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Dzień dobry, biały ptaku”, „Dziewczyna z granatem”.
Przed przerwą na obrady jury była okazja do wysłuchania wybitnych występów: Alicji Tetkowskiej, która zaśpiewała swoją autorską piosenkę oraz p. Ł. Juszkiewicza i Adama Tobolskiego, którzy w duecie zaprezentowali swoją interpretację utworu Marka Grechuty.
Po, jak sami podkreślili, bardzo trudnych i burzliwych naradach, jury ogłosiło werdykt.
W kategorii klas I-III wśród solistów nagrodzono:
I – Nikolę Arciszewską (Młock)
II – Alicję Borowską (Ojrzeń)
III – Weronikę Krzemińską (Młock)
Wyróżniono – Gabrielę Budziszewską (Młock)
W tej samej kategorii wiekowej spośród grup wokalnych zwyciężyli:
I – Zespół „Wesołe nutki” (kl. I Kraszewo)
II – Trio Liliana, Nina i Julian (kl. III Ojrzeń)
III – Duet Jakub i Kacper (kl. II Ojrzeń)
Wyróżniono zespół „Best Friends Trio” (kl. II Kraszewo)
W kategorii klas IV-VIII jako soliści miejsca zdobyli:
I – Mikołaj Wiśniewski (Ojrzeń)
II – Wiktoria Budziszewska (Młock)
III – Nikola Kołpaczyńska (Ojrzeń)
Wyróżniono Wiktora Chymkowskiego (Ojrzeń)
Zespoły nagrodzone w tej kategorii to:
I – Zespół „Różyczki” (kl. IV Kraszewo)
II – Duet Julia i Zofia (kl. VI Ojrzeń)
III - Zespół „Brygada” (kl. IV Ojrzeń)
Wyróżnienie – Duet Gamerów (kl. IV Kraszewo)
Wyróżnienie – Stokrotki (kl. V Kraszewo)
Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe, książki i pamiątkowe długopisy.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, publiczność reagowała wspaniale, dzieci i młodzież mogły rozwijać swój talent, przy okazji integrując się – pozostaje więc mieć nadzieję, że konkurs stanie się cyklicznym wydarzeniem w kalendarzu naszej szkoły i gminy.