#wfosigw #piknikekologiczny
W czwartek, 14 września 2023 roku w godz. 10.00 – 14.00, na terenie boiska Orlik w Ojrzeniu odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Gminę Ojrzeń i Szkołę Podstawową w Ojrzeniu. Zadanie pn. „Jesteśmy EKOlogiczni” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Minister Klimatu i Środowiska - Anna Moskwa. W pikniku uczestniczyło około 500 osób. Byli to uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z terenu Gminy Ojrzeń, pracownicy Urzędu Gminy oraz rodzice i mieszkańcy gminy. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Kamil Bortniczuk – Ministra Sportu i Turystyki oraz Pani Anna Cicholska – posłanka na sejm RP.
„Piękno świata jest nam jednakowo ofiarowane i dostępne. A jednak tak wielu nie potrafi tego zobaczyć ani przeżyć”. Tym cytatem posłużyła się p. Dyrektor Iwona Ostrowska, witając gości podczas pikniku ekologicznego.
Nadrzędnym celem wydarzenia zorganizowanego przez Gminę Ojrzeń i Szkołę Podstawową w Ojrzeniu było przede wszystkim kształtowanie postaw proekologicznych, ale każdy, kto z nami był lub zechce obejrzeć naszą galerię, z łatwością dostrzeże dodatkowe zalety tego spotkania - radość wypisaną na twarzach dzieci, które mogły nie tylko wspaniale i twórczo spędzić czas, ale też zintegrować się, bowiem w pikniku uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół terenu naszej gminy.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Zdzisław Mierzejewski – Wójt Gminy Ojrzeń, Pan Adam Dejnakowski – Sekretarz Gminy Ojrzeń, Pani Iwona Damięcka – Skarbnik Gminy Ojrzeń, Pani Elżbieta Adamiak - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młocku i Pan Łukasz Kozłowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraszewie, Rodzice oraz, jak wspomnieliśmy, Uczniowie z Młocka i Kraszewa.
Było nam niezwykle miło gościć również Pana Kamila Bortniczuka – Ministra Sportu i Turystyki oraz Panią Annę Cicholską – posłankę na sejm RP.
Ważną i wzruszającą częścią pikniku był spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Bohaterami przedstawienia byli młodzi ekolodzy, którzy swoją postawą udowodnili, że człowiek nie tylko korzysta z bogactw przyrody, ale potrafi i POWINIEN nieść jej pomoc. Przesłaniem płynącym ze sceny było to, by każdy uwierzył, że walka o nasze jutro zaczyna się DZIŚ od walki o jedno drzewo.
Po tej części przyszedł czas na koncert piosenki ekologicznej. Uczniowie każdej ze szkół przygotowali i zaprezentowali swój repertuar, który uświetnił spotkanie, za co serdecznie dziękujemy!
Profesjonalnie zaopatrzone stoiska zachęcały do poznawania przyrody i jej potrzeb. Uczniowie odwiedzali je według harmonogramu, który pozwalał na maksymalne wykorzystanie zasobów części pokazowej. Tym samym dzieci miały okazję wykonać bomby nasienne, ekologiczną biżuterię i zasadzić własnoręcznie sadzonki (które cieszą dziś oczy w wielu domach – dbajcie o nieJ!). Oprócz tego korzystali w okularów VR, pięknej i ukwieconej ramki fotograficznej, pokoju zagadek, gier, puzzli maxi oraz innych stanowisk, na których np. dowiedzieli się, czym są odnawialne źródła energii. Oprócz tego były zabawy z koordynatorem dla najmłodszych i oczywiście „dmuchańce”, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem podczas każdej imprezy.
Na nasze zaproszenie odpowiedziało także Nadleśnictwo Ciechanów, które na swoim stoisku proponowało gry edukacyjne. Uczniowie mogli tam zdobyć atrakcyjne nagrody. Dzieci dumnie prezentowały później liczne „zdobycze”, bo ich wiedza o lasach i ich mieszkańcach była imponująca.
Dziękujemy także Niepublicznemu Zakładowi Opieki Medycznej SANALEX za obecność i gotowość do niesienia pomocy. Na szczęście pogoda tego dnia dała nam odpocząć i nie było obaw, że upał spowoduje złe samopoczucie.
Jak zauważył Pan Minister K. Bortniczuk sport i ekologia mają wspólny cel - zdrowy tryb życia. My też w to wierzymy, dlatego zaproponowaliśmy uczniom rozgrywki sportowe.
Przy tak licznych atrakcjach koniecznie trzeba było zadbać o zapas kalorii, oczywiście z jak najzdrowszych źródeł. Imponująco prezentowały się kolorowe tace pełne owoców i innych przekąsek.
Zmęczenie? Nie ma mowy! Ale gdy ktoś jednak potrzebował chwili odpoczynku, czekała na niego strefa relaksu. Pięknie prezentowało się zielone boisko „Orlik”, na którym uczniowie rozłożyli przyniesione przez siebie koce. W pewnym momencie przestrzeń, która pozostawała pusta podczas zwiedzania stoisk naukowych, zapełniła się uczniami, którzy z zapasem poczęstunku, jak na piknik przystało, po prostu rozmawiali, żartowali i integrowali się.
Organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 30 000 zł. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Pani Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska i Pan Zdzisław Mierzejewski - Wójt Gminy Ojrzeń.
Dziękujemy wszystkim gościom za to, że spędzili ten dzień z nami. I choć jest on już (pięknym) wspomnieniem, to jesteśmy przekonani, że jego sens stanie się tym nasionkiem, z którego zakiełkuje mocna świadomość ekologiczna.
Rodzinny Piknik „Jesteśmy EKOlogiczni” – wyniki konkursów
W radosnej atmosferze czwartkowego pikniku ekologicznego nastąpiło rozstrzygnięcie gminnych konkursów przeprowadzonych przez Szkołę Podstawową w Ojrzeniu. Uroczystego wręczenia nagród dokonali Pani Poseł A. Cicholska, Pan Minister K. Bortniczuk i Pani Dyrektor I. Ostrowska. Oto wyniki:
Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy „Młodzi Ekolodzy”
I miejsce - Wiktoria Budziszewska i Filip Badnara SP Młock
II miejsce – Justyna Szczepańska i Martyna Zagórska SP Karszewo
III miejsce – Szymon Sokół i Paulina Wróblewska SP Kraszewo
Gminny Konkurs Plastyczny „Gmina przyjazna środowisku”
Kategoria klasy I-IV:
I miejsce – Nina Dobrzyńska SP Ojrzeń - klasa IV
II miejsce – Agata Krzyżanowska SP Kraszewo – klasa III
III miejsce – Oskar Kubiński SP Młock - klasa V
Kategoria klasy V-VIII:
I miejsce - Justyna Szczepańska SP Kraszewo – klasa VI
II miejsce – Weronika Ostrowska SP Młock – klasa VI
III miejsce – Jakub Dołęgowski SP Ojrzeń – klasa V
Wyróżnienia:
Kraszewo: Aniela Mierzejewska - klasa I , Jakub Krzyżanowski - klasa I, Martyna Zagórska – klasa V, Wiktoria Drążkiewicz – klasa VI
Młock: Jan Tetkowski – klasa I, Kępczyński Alan – klasa I , Lena Antczak - klasa V, Weronika Szepietowska - klasa VI
Ojrzeń: Antonina Dzięgielewska - klasa II, Lena Edyta Ślubowska - klasa II, Michalina Dołęgowska – klasa VII, Izabela Kozłowska – klasa V.
Zarówno odpowiedzi w testach wiedzy o ekologii, jak również poziom prac plastycznych świadczą o dużym zaangażowaniu. Na każdym, kto wchodził na teren pikniku, ogromne wrażenie robiła „Eko galeria” skomponowana z prac konkursowych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań i gratulujemy!
https://www.facebook.com/wfosigw.w.warszawie